Co je třeba mít s sebou

Vybavení

Správná výzbroj a výstroj pro pohyb na sjezdovkách je základem pro ten správný požitek z bezpečného lyžování. Vždy se snažte dbát rad profesionálů a odborníků. Předáme vám alespoň několik doporučení pro správnou volbu výbavy na sjezdovky.

 

1. Lyže

Pro výběr správných lyží si nejdříve ujasněte:

  • na jakém terénu chcete lyžovat – jde především o délku, šířku a tuhost lyže
  • jak chcete točivé lyže – jde o rádius, neboli vykrojení lyže
  • jestli jste muž nebo žena – jde o konstrukci lyže a těžiště postavení na lyži

Obecně platí:

  • kratší lyže je lépe točivá, ovšem při větších rychlostech méně ovladatelná
  • širší lyže má lepší vlastnosti v neupraveném sněhu, méně se propadá a absorbuje nerovnosti
  • tvrdá lyže se hodí na tvrdý a upravený povrch sjezdovek, tvrdost také musí odpovídat váze a vyspělosti lyžaře
  • nižší rádius zajistí menší poloměr oblouku a naučí vás rychleji jízdě po hraně
  • dámské lyže jsou upraveny pro ženskou stavbu těla, tedy neznamená, že dámská lyže=špatná lyže

Zakoupením nesprávné lyže riskujete, že se vám bude špatně zatáčet, lyže vám nebude držet na ledu nebo se naopak budete pořád sbírat v hlubokém sněhu, jak získáte rychlost, tak budou lyže neovladatelné, apod. Právě v takových situacích pak dochází k nehodám, a přitom někdy stačí tak málo…

2. Deska a vázání

Deska pod vázáním je dnes často součástí kompletu lyže a vázání. Na kratší lyže s menším poloměrem oblouku se instalují vyšší desky, aby si lyžař užil náklon v oblouku při jízdě na hraně. Ovšem vyšší deska=větší páka na koleno a tedy vyšší nebezpečí zranění kolene. I z tohoto důvodu se zvyšování desek v závodním lyžování zastavilo na výšce lyže + podložky + vázání na 55mm a maximální výšce podrážky lyžařské boty 45mm.

Hlavním úkolem vázání je uvolnit lyžařskou botu v situaci, kdy je to potřeba. Bezpečné vázání by mělo vyhazovat jak ve špičce, tak na patě, a to do všech směrů. Vypínací síla je na vázání vyjádřena číslem, které označuje hodnotu DIN.

Správné nastavení hodnot by mělo odpovídat vyspělosti lyžaře a jeho váze. Nedotahujte ani nepovolujte si vázání sami a vždy se poraďte s odborníkem nebo servisem. Pokud vám lyže nevypne v ten správný moment, riskujete především přetrhání kolenních vazů a pohmoždění kyčlí.

3. Lyžařské boty

Boty v poslední době zažívají pravděpodobně největší rozmach a individuální přizpůsobování noze se stává samozřejmostí. Pokud máte možnost navštívit specializované obchody, kde vám vytvarují nejen skelet, ale také vnitřní botičku, mohu to z vlastní zkušenosti jen doporučit.

Pokud kupujete boty v klasických obchodech, doporučuji především:

  • vzít si na vyzkoušení ponožky, ve kterých budete lyžovat
  • vyzkoušet více značek. Poznáte, že i stejná velikost se často u různých výrobců diametrálně liší
  • bota musí na délku přesně sedět, ve stoje se musíte dotýkat konečky prstů špičky boty. I na výšku a šířku musí bota sedět, pokud trochu tlačí, časem se vytvaruje nebo se dá speciálně upravit skelet
  • v botách vydržte alespoň 15min, vnitřní botička se vytvaruje
  • kupujte boty alespoň čtyřpřeskové
  • kupujte boty s odpovídající tvrdostí, tvrdá bota není zárukou většího požitku z jízdy. Tvrdost se opět odvíjí od vyspělosti lyžaře a jeho váhy
  • doporučuji kupovat boty nové, jen tak se vnitřní botička přesně dotvaruje vaší noze

Zranění z neodpovídajících bot je také hodně. Nejčastěji lyžař není schopen lyže řádně ovládat, v jiných případech se z bot vyzouvá nebo se mu naopak nohy neprokrvují. Hrozí zranění kotníku, ztráta prokrvení prstů nebo různé otoky a odřeniny na chodidle. Pokud k tomu dojde hned první den dovolené, můžete se na zbytek dovolené položit na terasu.

4. Hůlky

Hůlky, i když se nezdají, jsou důležitým prvkem při lyžování. Dodávají nám lepší stabilitu a pomáhají držet rytmus jízdy. Při výběru narazíte na rovné nebo různě tvarované hole. Věřte, že pokud nejezdíte v brankách, zahnuté hole vám k lepší jízdě nijak nepřidají, důležitá je správná délka.

Při nákupu hůlku otočte talířkem nahoru a uchopte za část, která je normálně zapíchnutá ve sněhu. Vaše ruka by měla svírat pravý úhel.

Obecně by se opět dalo říci, že kratší hole se více hodí do freestylu a pro funcarving, odpovídající délka dle popisu pak pro běžné lyžování. Nastavitelné (teleskopiscké) hole oceníte především ve freeridu, kdy je třeba někdy vystoupat v hlubokém sněhu.

5. Přilba

Přilba se konečně stává samozřejmostí každého lyžaře. Myslete na to, že v některých zemích je pro děti povinné nosit přilbu a riskujete tak vysokou pokutu od místní policie! Hlavně si musíme uvědomit, že k nejvíce úmrtí dochází právě po zranění hlavy.

Při nákupu přilby:

  • vyzkoušejte více značek, každá může mít jiný systém upínání, který vám bude lépe vyhovovat
  • při zkoušení mějte všechna dotahování úplně povolená, i tak by se vám přilba na hlavě neměla pohybovat
  • zkuste přilbu dotáhnout a zahýbejte hlavou ve všech směrech, nesmí se na hlavě posouvat
  • pokud již máte lyžařské brýle, vyzkoušejte, jestli dobře zapadají do tvaru přilby

Nezapomínejte na přilbu při žádné jízdě, především u vašich dětí. Uvědomte si, že můžete být ten nejlepší lyžař, ale to vás nezachrání před sražením jiných lyžařů nebo třeba jen letící hůlkou…

6. Brýle

Brýle vám především musí dobře sedět na očích a ve tvaru přilby. Důležité je mít kvalitní sklo, které se nezamlžuje. Doporučuji také kvalitní sklo s ochranným sklem před UV zářením. Paprsky jsou na horách umocněny odrazem od sněhu a oči jsou tak velmi namáhané. Brýle také slouží jako ochrana před letícími kousky sněhu nebo jiných předmětů odletujících od lyžařů, z lanovek, skútrů apod. Sluneční brýle v takové chvíli nemusí stačit.

7. Chránič páteře

Páteř je často po úrazech hlavy tím největším rizikem zranění. Při pádech se podle některých statistik člověk automaticky snaží dopadnout na bok nebo na záda a přitom používá ruce pro zmírnění nárazu. Pokud takto dopadáte na páteř, riskujete nejen poškození vazeb mezi obratli, ale především u přímého dopadu na led nebo na jiný tvrdý povrch pohmoždění obratlů a poranění míchy. Následky nemusím vysvětlovat.

Chránič páteře, tzv. krunýř nebo páteřák, dokáže zmírnit náraz a ochrání páteř i před nechtěnou rotací v ose. Páteřák by měl začínat od kostrče až po hřbet páteře. Jeho kloubní systém by měl zajistit dostatečný pohyb do všech směrů. Někdy lze zakoupit komplet s ochranou loktů a boků, tím samozřejmě snížíte šanci dalších zranění. Zvolte vždy správnou velikost a myslete na oblečení, ve kterém budete lyžovat…abyste pod něj chrániče oblékli.

8. Batoh/ lavinový batoh

Jízda s batohem má své pro a proti. Klady lavinového batohu jsou zcela zřejmé.

Pro:

  • možnost uložení vrstev oblečení
  • uložení lékárničky
  • uložení jídla a pití
  • uložení lavinové výbavy

Proti:

  • vliv na styl jízdy a s tím spojená možnost špatných návyků
  • volba nevhodného batohu nebo jeho rozložení

Já batoh samozřejmě doporučuji, ovšem opravu je nutné, aby jeho upnutí bylo co nejstabilnější a co nejméně batoh omezoval lyžaře v pohybu. Neměl by tak být příliš dlouhý a široký, musí mít alespoň bederní pás, ale doporučuji i hrudní pásek, neměl by být příliš těžký a samozřejmostí by měl být vývod na camel bag (vak na vodu).

Podporovatelé bezpečnosti v horách

Hlavní partneři

Outdoor Development

Mediální partneři

ČT 4
Deník
Sport

Partneři

Český lyžařský test
Vytvořilo: Brilo